wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » BLOG » Rodzaje trzonków mocujących w żarówkach LED

Rodzaje trzonków mocujących w żarówkach LED

Data dodania: 30-11-2020


alt
Żarówki LED - rodzaje trzonków  mocujących

 

     Technologia źródeł światła LED nieustannie się rozwija, dzięki czemu aktualnie na rynku mamy dostępne prawdziwe bogactwo żarówek LED. Ogólna dostępność, i atrakcyjna cena żarówek LED (biorąc pod uwagę ich żywotność), pozwala na wymianę konwencjonalnych źródeł światła na nowe, znacznie bardziej energooszczędne zamienniki. Wspomniane wcześniej bogactwo modeli źródeł światła LED może jednak wprawić nas w zakłopotanie podczas zakupów, gdyż na rynku funkcjonuje wiele różnych trzonków/gwintów mocujących. Dlatego też, przygotowaliśmy dla Was krótki poradnik, w którym po krótce opisujemy najpopularniejsze modele żarówek LED.

Zapraszamy do lektury.


Rodzaje gwintów i trzonków żarówek LEDTrzonki typu E
 

Żarówki LED, czyli źródła światła wykorzystujące diody elektroluminescencyjne, są doskonałą alternatywą dla konwencjonalnych źródeł światła. W obliczu konieczności wymiany tradycyjnej żarówki na nowoczesne źródła światła, najczęściej natkniemy się na poniżej wymienione rodzaje mocowań:
 

E27 – Jedno z najczęściej spotykanych rozwiązań, czyli klasyczny, duży, wkręcany gwint Edisona o średnicy 27 mm. Gwint E27 to najczęstsze rozwiązanie stosowane w tradycyjnych żarówkach, które były montowane w oprawach sufitowych. Absolutny klasyk :) Żarówki tego typu są przystosowane są do pracy z napięciem 230V AC.


E14 - Najczęściej nazywany "małym gwintem" (średnica 14 mm), i stosowany w żarówkach w kształcie świecy, kulki czy też rurki. Żarówki tego typu są przystosowane są do pracy z napięciem 230V AC i znajdą zastosowane w lampkach biurkowych i niewielkich rozmiarów żyrandolach, czyli elementach oświetleniowych o nieco mniejszej mocy.
 

E40 - Gwint "Goliat" o średnicy 40 mm, do lamp o dużej mocy. Najczęściej spotykany w oprawach technicznych, ale również w elementach oświetlenia ogrodowego i zewnętrznego.
 

Trzonki typu G

 

GU10 - Niezwykle popularny trzonek reflektorowych żarówek "halogenowych" (oświetlenie halogenowe zostało wycofane z rynku i zastąpione energooszczędnym oświetleniem LED), najczęściej stosowanych w oprawach sufitowych, gdzie strumień światła skierowany jest ku dołowi. Trzonek o rozstawie 10 mm montowany "na zatrzask")
 

G9 – Doskonałe połączenie efektywnej mocy świetlnej oraz niewielkich gabarytów sprawiają, że źródła światła z trzonkiem G9 są coraz powszechniej stosowane w branży oświetleniowej. To rozwiązanie spotkamy najczęściej w nowoczesnych żyrandolach, ale również w  oświetleniu dekoracyjnym, oświetleniu meblowym i lampkach stołowych.
 

G4 – Zasilany prądem 12V DC trzonek żarnika sztyftowego o rozstawie 4 mm, który montujemy "na wcisk". Najczęściej stosowany w oświetleniu meblowym i dekoracyjnym gdzie istotne jest oświetlenie punktowe, stanowiące jedynie dodatek do aranżacji wnętrza. 
 

GU5,3/MR16 - Potocznie nazywane żarówkami halogenowymi, mocowane na wcisk, w zależności od wersji mogą być przystosowane do pracy zarówno z instalacją 12V, jak i 230V. Znajdują zastosowanie w oświetleniu montowanym w obniżonych sufitach, świetlnych elementach dekoracyjnych, oraz w oświetleniu schodów i korytarzy.
 

MR11 – Pomimo podobieństw do żarówek MR16, żarówki MR11 charakteryzują się mniejszą średnicą wynoszącą jedynie 35 mm (w porównaniu do 50 mm żarówek MR16). Najczęściej wykorzystywane są jako dekoracyjne oświetlenie punktowe, oświetlenie meblowe i elementy aranżacji witryn sklepowych. Zapewniają szeroki kąt świecenia i nastrojowe światło. 

AR111 - to specjalistyczne lampy LED 
o średnicy 111 mm, stosowane w oprawach podtynkowych, i dostępne z trzonkiem GU10 ES111 (230V) oraz G53 AR111 (12V). Coraz częściej stosowane są w naszych domach przez wzgląd na możliwość wyboru żarówki z szerokim lub wąskim kątem świecenia, co pozwala na lepszą aranżację elementów oświetlenia.

W tym miejscu należy jeszcze wspomnieć o taśmach LED, które stały się nieodłącznym elementem wystroju wnętrz w naszych domach. Zaczynając od oświetlenia w meblach kuchennych, po bardziej śmiałe aranżacje uwzględniające tego typu oświetlenie w łazienkach, czy salonach, ten rodzaj profesjonalnego oświetlenia na stałe zagościł w naszym domowym otoczeniu.
 

Słowem podsumowania, energooszczędne żarówki LED to rozwiązanie zapewniające komfort i bezpieczeństwo użytkowania, dbając jednocześnie o stan naszych finansów, ograniczając wydatki na energię elektryczną. Dodatkowe zalety, jak możliwość wyboru źródła światła z szerokiej gamy temperatur barwowych sprawiają, że technologia LED coraz śmielej wkracza do naszych domów.


Zapraszamy Państwa do zapoznania się z naszą ofertą żarówek i źródeł światłą LED, którą znajdziecie Państwo tutaj, lub klikając w poniższy baner.

 

alt

Przejdź do strony głównejWróć do kategorii BLOG
alt
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu